Stříhání drápků u psů: jak, kdy a proč

Psí drápky neustále rostou, stejně jako ty lidské. A stejně jako s lidskými nehty je s nimi spojena nutnost pravidelného zkracování. Výjimkou jsou pouze případy, kdy si Váš pes drápy obrušuje přirozeným způsobem – drápky se zkracují např. pohybem po betonu a kamenitých površích, drápáním a hrabáním v zemi.

Psi sice ke stříhání drápků mívají často hluboce negativní vztah, nicméně je to jediný způsob, jak jim zajistit zdravý a pohodlný pohyb. Pokud se o drápky starat nebudete a budou přerůstat, mohou se stočit a při pohybu bolestivě namáhat končetinu. Popisuje se dokonce, že může docházet i k vyvracení kotníků!
psí tlapy

Frekvence stříhání je u každého čtyřnohého miláčka jiná – někteří mohou vyžadovat stříhání každý měsíc, jiným může stačit dvakrát ročně. Hodně záleží na plemeni pejska a na tom, jak moc a kde se pohybuje.

A jak drápky správně ostříhat? Především zapomeňte na klasické lidské nůžky. Ty jsou možná dobré k ostříhání plochých lidských nehtů, ale kulatý a silný psí dráp budou mačkat a drtit, což bude pro zvíře velmi nepříjemné. Raději zakupte specializované psí nůžky, které dnes již seženete snad v každém obchodě s chovatelskými potřebami.
nohy dobrmana

Ideální je naučit pejska, aby se stříhání nebál. Začněte tím, že budete pejska po tlapkách hladit. Za trpělivost ho odměňujte. Až bude mít hlazení a manipulaci s tlapkou spojenou s pamlskem nebo hračkou, můžete ji zkusit lehce zmáčknout, či po ní přejíždět nůžkami. Po zvládnutí této fáze přikročte k samotnému stříhání. Drápky nezastřihujte moc, aby nedošlo ke střižení do živé tkáně. Zpočátku nestříhejte více, jak jeden až dva drápky za den, a nezapomeňte pejska po každém odměnit. S tímto přístupem časem hravě zvládnete ostříhat všechny drápky najednou, důležité je zvykat pejska postupně.

Pokud i přese všechnu snahu pejsek stále stříhání drápků odmítá, a každý takovýto zákrok je pro něj očividně stresující, nebo pokud se dokonce chová agresivně, ponechte úkol raději na veterináři. Bude to méně stresující jak pro Vás, tak pro Vašeho psa.

4.5/5 - (11 votes)