Výroba vánočního věnce, bez návštěvy obchodu

Adventní a ozdobný věnec
Ať už potřebujete zhotovit adventní, nebo ozdobný věnec na dveře, či svícen, není potřeba trávit čas nakupováním korpusů, lepidel, drátu, nebo ozdob. Postačí vám pouze adventní svíčky. Vše, co může udělat váš věnec krásným, nabízí příroda kolem nás. Základem je výběr jehličnanů. Obvod věnce může tvořit smrk, jedle, borovice, ale i tis, nebo třeba modřín (POZOR!
adventní věnec
Tis je prudce jedovatý). K vytvoření obvodu nemusíte používat žádné formy, stačí pravidelně překládat větvičky do kruhovitého tvaru. Aby nám držely po hromadě a využili jsme pouze přírodně dostupných zdrojů, můžete k upevnění (omotání) větviček použít mladé pružné větve z libovolných stromů. Nahradí nám tak například kovový drát, silon, nebo provázek. Při návštěvě lesa můžete posbírat velké množství ozdob na váš věnec. Určitě v lese nezapomeňte na šišky, nebo plody šípku. Když máme konstrukci hotovou, zdobit můžeme čímkoli co se vám bude líbit. Každý máme doma ve vánočním čase skořicí, ořechy, nebo třeba ovoce. Až budete mít věnec ozdobený, stačí přidat svíčky. K upevnění svíček může posloužit například hřebík, který zatavíme do vosku a následně zapíchneme do husté, větvené konstrukce (dbejte však na dostatečnou stabilitu svíček!).
adventní svíčky
Svícen
U výroby svícnů postupujeme podobně jako u věnce. Pro pevný základ a podstavec můžeme zvolit rovně uříznutý plat silné větve nebo kmenů. Středem plátku zasadíme pomocí kladívka dostatečně dlouhý hřebík. Na ten pak zasadíme svíčku určenou pro svícny. Kolem svíčky překládáme větvičky a poté zdobíme stejně jako u věnce.
adventní dekorace
Dříve si lidé nemohli zajít do supermarketu nakoupit ozdoby, jako můžeme dnes my. Zkuste se tedy „vrátit“ do časů minulých a vytvořte si vánoční atmosféru pouze z přírodně dostupných zdrojů. Nejen že spojité zdobení bytu s prosincovou lesní procházkou, ale tato varianta se vám odvděčí i svojí jedinečnou vůní čerstvých „plodů“.