Vůně a láska patří k sobě


Nostalgické vzpomínky na vánoční svátky, kdy především domov voní vanilkou, hřebíčkem, skořicí, badyánem, vše spojené s pohodou a usměvavou maminkou nebo babičkou. Tak tyto vzpomínky máme v hlavě zafixovány snad natrvalo a tak to pravděpodobně bude i s našimi dětmi.


Vanilkové rohlíčky, už jen při jejich vyslovení víte, s jakou atmosférou jsou spojené. A týká se to snad všech těch sladkostí, zmrzlin a nápojů, kde se používá pravá vanilka. Hospodyňky a kuchařinky, možná vám přijde vhod, něco málo se o pravé vanilce dozvědět.
vánoční cukroví


Snad každý, kdo něco vlastnoručně vytvoří a týká se to i pečení a vaření. Pokud se mu to podaří tak, že má on sám z toho radost. Když to ocení i jeho blízcí, rodina, přátelé, tak to potěší několikanásobně. A to se může týkat i upečení báječných voňavých vanilkových rohlíčků s pravou vanilkou.


Víte, že toto koření je spojené s láskou, protože vanilka patří mezi afrodiziaka, které dokáže naši mysl nejenom povzbudit ale i posílí naše tělo.
květina vanilky


Zajímaly jste se někdy, odkud se k nám dovážejí vanilkové tobolky (lidově řečeno – vanilkové lusky)? Země původu je jižní Mexiko, kde ji pěstovali staré indiánské kmeny Totanako. Tato liánová orchidej, která se jmenuje Vanilla planifolia nebo Vanilla pompona se pěstuje už dlouho na plantážích, nejvíce v Madagaskaru. Popínavé rostliny se pnou okolo tyčí a květy této orchideje se musí ručně opilovat, protože na těchto plantážích nejsou přirozené opylovače, jako v zemi původu. Když dozrávají její plody – vanilkové tobolky, tak se musí postupně ručně sbírat. Následné se tyto vanilkové tobolky krátce spaří a hned suší na slunci.
sušení vanilkových lusků


Dobrá hospodyňka, která peče s láskou, nemusí litovat peněz, za které si nakoupí pravé vanilkové tobolky. Protože ví, že tak její pečení a vaření s pravou vanilkou ocení každý mlsný jazyk. 


Mnozí z nás kupují cukr s náhražkou vanilky – vanilínem nebo jiným chemickým ochucovadlem. Pokud mezi ně patříte – zkuste to změnit a kupte si pravou vanilku. Vyplatí se vám to.