Pozor na tlak!

V našem každodenním životě se vesměs bojíme, a to třeba i strašné spousty věcí. A neříkejte, že vy se ničeho nebojíte. Třeba jenom tak namátkou:

– ztráty zaměstnání

– nedostatku peněz

– stáří

– zločinců

– migrantů

– ztráty svých blízkých

– a kdo ví, čeho všeho ještě.

Bojíme se kdečeho. Ovšem aniž si to vesměs uvědomujeme (jakkoliv jde o věc, jež už se dávno dostala do všeobecného povědomí), nebojíme se ani zdaleka dostatečně toho, čeho bychom se věru bát měli. Protože to nevidíme.

Ač se říká, že se člověk nejvíce bojí toho, co nevidí, tady je tomu právě naopak. Nevidíme hrozící nebezpečí, a toto nám stejně jako z očí schází vesměs i z myslí. A to nejednou dokud není úplně pozdě.
monitor krevního tlaku

A přitom je v dnešní době pravdou, že právě toho, čeho se tu bojíme tak málo, bychom se měli bát o poznání víc.

Měli bychom se nejednou i třást hrůzou před strašákem zvaným vysoký krevní tlak.

Bojíme se totiž třeba někoho, kdo obchází na obrazovce s obyčejným nožem, ale nejednou netušíme, že nad námi samotnými visí doslova Damoklův meč, bojíme se vraždící panenky Chucky, ale necítíme, jak blízko obchází zubatá, onen , i kolem nás.

Nebojíme se, protože vysoký krevní tlak nebolí, a když nás to „bolet“ začne, tedy když nám začne bušit srdce, začneme se notně zadýchávat a cítíme bezdůvodnou únavu nebo hučení v uších, bývá už dost pozdě. A když to bagatelizujeme, je to horší a horší. A nakonec nejednou i úplně nejhorší.
měření tlaku

Vysoký krevní tlak alias hypertenze znamená, že máme při opakovaných měřeních po dobu jednoho měsíce tlak vyšší než 140/90 mmHg. A pokud nám to lékař zjistí a potvrdí, měli bychom se nad sebou vážně zamyslet. Abychom pokud možno utekli hrobníkovi z lopaty.

Lidé s vysokým krevním tlakem by měli v takovém případě užívat předepsané léky a také změnit životní styl. Pochopitelně k lepšímu, nikoliv naopak (s výmluvou, že musí jíst víc hamburgerů a podobných kalorických bomb, aby měli sílu s tímto ochořením bojovat).

Vysokotlací lidé by tak měli vynechávat příliš mastná a slaná jídla, uzeniny a konzervované potraviny, a měli by se naopak vrhnout na ovoce, zeleninu a ryby, případně nějaké ty vhodné potravinové doplňky. Dále je záhodno vyvarovat se pití alkoholu a omezit kávu či sladké nápoje, a samozřejmě začít přiměřeně sportovat. Na začátku si třeba dopřát aspoň obyčejnou delší procházku a postupně přitvrzovat v podobě běhu, jízdy na kole nebo plavání a podobně.

To jsem se tedy dočetl. A dospěl jsem ke zjištění, že mi z těchto rad natolik vyletěl tlak vzhůru, že si musím jít rychle lehnout s řízkem a pivem na kanape před televizní obrazovkou. Abych to rozdýchal.