Obrábění na soustruhu

Soustruh je velmi užitečný stoj, protože díky němu můžeme obrábět všemožné rotační součásti. K jeho provozu potřebujeme správné a odolné nástroje.

Obrábění na soustruhu

Výkonný stroj

Jistě jej dobře znáte, protože v oblasti strojírenství a dalších je jedné z nejčastějších. Jde tu totiž o to, že nám umožňuje rotační pohyb určitého obrobku, který můžeme obrábět. Ten zajišťuje nejčastěji elektromotor, po kterém následuje převodovka. Ta totiž umožňuje kormě hlavního i pohyb vedlejší s nástrojem, přičemž si můžeme nastavit i otáčky, což je velmi důležité. Na konci přenesu kroutící momentu je sklíčidlo, do kterého upínáme samotné obrobky.

rotační sklíčidlo

Základy ovládání a práce s tímto strojem se dá naučit poměrně snadno, ovšem výroba složitějších součástí, aby byly opravdu přesné je už o dost náročnější, takže to vyžaduje i nějakou tu praxi. Jinou kategorií jsou CNC stroje, protože ty jsou kompletně řízeny elektronicky. Umožňuje to tedy dosáhnout velmi vysoké přesnosti a rychlosti, takže dnes jsou tyto stoje masivně rozšířeny, a to ve spoustě firmách. Pořizovací náklady jsou vysoké, ale můžou nám zaručit vysoké výdělky.

Nástroje

Stroj nám funguje na principu odběru třísky, o který se stará nám stará určitý nástroj. Hlavní pohyb vykonává sklíčidlo, které se točí určitou rychlostí. Vedlejším pohybem je samozřejmě pohyb nástroje, přičemž nejpoužívanější je soustružnický nůž, který se pohybuje po dvou osách, takže může odebírat průměr obrobku či jeho délku. Soustružnický nůž je kvalitní nástroj, takže má správnou geometrii břitu, jenž zajistí snadný odběr třísky a efektivní výrobu.

obrábění na soustruhu

Zároveň má slušnou životnost, takže jej nebudeme muset často měnit za nový, což se i pozitivně projeví na financích. Kromě toho klasického je tu i spousta jiných druhů, které umožňují obrábět různými způsoby a na obrobku vytvářet různé prvky. Typický je třeba upichovací nůž, protože zápichy jsou potřeba ty jsou potřeba na spoustě hřídelů, aby na nich třeba doléhala nějaká součástka. Můžeme také vybírat, jestli jej chceme v kuse či vyměnitelnou destičkou, kterou můžeme snadno měnit.