Jak poznat, kdy je za psa akita inu cena přemrštěná?

O tom, že Češi jsou národ pejskařů, není sporu. Alespoň jednoho čtyřnohého kamaráda má tměř každá domácnost. Mnozí ovšem nechtějí mít jen tak ledajakého psa, nýbrž vzácnější rasu, se kterou by se mohli pochlubit.

Problém ovšem je, že u těchto nejsou ceny štěňat zrovna nízké. Proto je potřeba vždy zjistit, zda není například za konkrétní štěně plemene akita inu cena https://kenichiai.com/stenata/stenata-na-prodej/ až moc velká. To však pro laika může být poněkud obtížné, neboť neví, jaké náklady je potřeba sem započítat.

V první řadě je to samozřejmě veterinární péče o březí matku a následně i o štěňata. Sem patří očkování, odčervení, pravidelné kontroly, ale i zdravotní testy prováděné před samotným krytím. A asi není třeba říkat, že veterináři nejsou v dnešní době ani zdaleka nejlevnější.

pes akita inu

Samozřejmě, najdeme i takové, kteří tam svou fenu ani její potomky nevezmou. Od takového člověka bychom si však neměli štěně brát, neboť to jasně ukazuje na nedostatek péče o jejich zdraví. Jistě, všechno může dobře dopadnout a my budeme mít zdravého psa, avšak tato pravděpodobnost je rozhodně mnohem menší.

Dále je to krytí. Za to platí majitel feny majiteli psa. Obvykle se jedná o částku odpovídající ceně za jedno štěně, i když u psa-šampiona může být i vyšší. K tomu je nutné připočítat i cestovní náklady. Ty mohou být zvláště u zahraničního krytí, které je u málopočetných plemen jako je právě akita, leckdy nezbytné, také nemalé.

štěňátko akity

Pak je zde také registrace štěňat v plemenné knize. I zde se platí poplatky, které jsou poměrně vysoké. Tato částka pak také pochopitelně zvyšuje cenu štěňat. Jedná se však o nezbytný krok pro vystavení průkazu původu.

Je tedy jasné, že chov psů není nejlevnější záležitost. A to ještě ani nebyla řeč o dalších nákladech, jako jsou zvýšené náklady na krmení feny v době březosti a kojení, krmení štěňat, udržování potřebné teploty (neboť zvláště novorozená štěňata jsou velmi náchylná k nachlazení), a mnohé další. Rozhodně bychom se tedy neměli pozastavovat nad vyšší částkou. I tak si však lze spočítat, jaké byly náklady, a podle toho se řídit. Tak se nenapálíme.